021-56924522

0919-4287082

تاریخچه مبل

تاریخچه مبل

در واقع، کلمه “sofa” به سال 2000 قبل از میلاد در مصر برمی گردد. و از کلمه عربی “سفاح” گرفته شده است که تقریباً به “نیمکت” ترجمه می شود. مردم هزاران سال است که خود را روی مبل ها می نشانند. اگرچه مبل های امروزی بی نهایت راحت تر هستند، با بالشتک های عمیق و لطیف و فنرهای فولادی مقاوم، واضح است که بشر برای سال های زیادی طرفدار آن بوده است.

صنعت مبل قبل از میلاد

متأسفانه، در 2000 سال قبل از میلاد، مبل ها فقط توسط افراد بسیار ثروتمند – فراعنه و مانند آن ها استفاده می شد. رومی‌ها شروع به بهره‌مندی از تمام مزایای مبل کردند. گرچه بیشتر روی چیزی شبیه شزلون(سه کنج) می‌خوابیدند معمولاً در حالی که انگور را می‌خوردند و توسط باد زدن برده‌های کم‌پوش خنک می شدند، شادتر بودند. رومی های طبقه پایین که به معنای واقعی کلمه به عنوان توده مردم شناخته می شوند. به جای آن روی نیمکت های سنگی تکیه می دادند. احتمالا خیلی راحت نبودند.

صنعت مبل بعد از میلاد

فروپاشی امپراتوری روم در قرن پنجم، آغاز قرون تاریکی بود. دوره ای که هر چیز خوب در زندگی وارد حالت افول شد. متأسفانه، این شامل مبل نیز می شد که تقریباً به مدت 1000 سال به هر شکلی فراتر از یک نیمکت یا چهارپایه ساده وجود نداشت. در واقع، تا اواخر قرن شانزدهم بود که صنعتگران اروپایی مبل را به عنوان یک مکمل راحت برای مسکن جدید عایق هوا که در سرتاسر اروپا شروع به ظهور کرده بود، دوباره طراحی و احیا کردند.

در اروپا

صنعتگران اروپایی شروع به ایجاد برخی از طرح های مبل های بصری خیره کننده و بسیار پیچیده کردند. اما باز هم کمی طول کشید تا آنها در بخش راحتی به زمان قبل تر برسند. داخل بالشتک های اولیه چیزهای زیادی را می ریختند. و با استفاده از محصولات نسبتاً غیرمعمول از جمله موی اسب، یونجه و حتی خزه خشک شده پر می شدند. اگر عاشق اکتشافات قدیمی و قطعات عتیقه هستید، به احتمال زیاد در سفرهایتان با یک یا دو صندلی راحتی پر از موی اسب مواجه شده اید.

طراحی

در دهه 1800، سازندگان مبلمان مانند توماس چیپندیل شروع به توزیع کتاب‌های الگوی نمایش و ثبت طرح‌های آن دوره کردند. این طرح‌ها هم ظریف و هم کاربردی بودند، چیپندیل صندلی‌ها را به اندازه‌ای عمیق ترجیح می‌داد که بعضی اوقات به عنوان یک تخت هم استفاده شود. به تدریج مبل چیزی نبود که فقط افراد سلطنتی و بسیار ثروتمند می توانستند داشته باشند و تبدیل به یک نیاز معمول هر خانه شد. تا به حال، مبل ها همیشه چیزی شبیه به یک تکه معمولی بوده اند. اما همانطور که در اوایل دهه 1900 محبوبیت بیشتری پیدا کردند. کمتر پر زرق و برق و بیشتر کاربردی تر شدند.

انقلاب صنعتی سهم عمده‌ای در رواج مبل‌ها داشت. زیرا منسوجات ارزان‌تر در مقادیر روزافزون در دسترس قرار گرفتند. به این موارد اختراع و تولید انبوه چرخ خیاطی و دسترسی روزافزون به قطعاتی مانند فولاد برای فنر زدن اضافه شد که هم راحتی و هم مقرون به صرفه بودن را بهبود بخشید. نیمکت هایی با طرح‌های چوبی تزئینی منبت جای خود را به مبل ‌های پرطرفدارتر و قطعا راحت‌تر داد.

قرن 21

بنابراین در نهایت، مبل مدرن در سرتاسر خانواده‌های اقوام و طبقات رایج شد. در حالی که در اوایل قرن بیستم شاهد انتقال آن از یک قطعه ی برجسته تجملاتی خانه ها به یک مبلمان کاربردی تر در دسترس بسیاری بودیم. نیمه پایانی قرن از انفجاری از خلاقیت برخوردار بود. طراحان بزرگی مانند لوکوربوزیه و چارلز ایمز مبل های مدرن را متحول کردند. و آن ها را فوق العاده زیبا و در عین حال کاربردی تولید کردند. پیشرفت های مداوم در تولید پارچه و دباغی چرم و همچنین ناسا، منجر به پیشرفت در مهندسی فوم شد.

مبل از آغاز نسبتاً باشکوه خود راه درازی را پیموده است. اکنون ما خوش شانس هستیم که تعداد بی‌شماری از سبک‌ها، رنگ‌ها و پوشش‌ها را برای انتخاب در اندازه‌های مختلف و گزینه‌های صندلی داریم. که دارای برجستگی هم است، زیرا نشستن روی یک نیمکت چوبی چندان سرگرم کننده نبود!

ترجمه شده توسط گروه SFG

منبع sofasofa

گروه تولیدی مبلمان و صندلی اداری SFG برای خدمت دهی به شما آماده است!

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا بزنید .

اشتراک گذاری این مطلب